Przykład 3
KUCHNIA GOSI I WIKTORA
KUCHNIA GOSI I WIKTORA
______________ PROJEKT KONCEPCYJNY _____________
Prezentowany tu projekt koncepcyjny powstał w odpowiedzi na fundamentalne pytanie klientki: "Czy to się tu wszystko zmieści?"
Często na przeszkodzie w snuciu naszych planów wymarzonego domu czy mieszkania stoi nieumiejętność wyobrażenia sobie jaki potencjał kryje się w przestrzeni, którą dysponujemy. Które z naszych pomysłów są realne, a które nie? W takich sytuacjach warto skonsultować się z projektantem lub projektantką wnętrz i wykonać projekt koncepcyjny.
W tym przypadku, para zdradziła, że ich wielką pasją jest wspólne gotowanie - w sferze ich marzeń pojawiła się zatem wygodna, funkcjonalna kuchnia, w której oboje będą mogli sprawnie działać. Ponieważ posiadają wiele sprzętów kuchennych ważne było dla nich zorganizowanie z jednej strony sporej ilości miejsca na przechowywanie - z drugiej, odpowiednia ilość blatów roboczych.
Moje wnioski:
układ funkcji w kuchni jest de facto zależny od położenia lodówki
zlew można umieścić w osi okna - wtedy blat wpuścić w niszę okienną, o ile wysokość parapetu na to pozwoli
przy zastosowaniu odpowiedniej wielkości wyspy (tu 100x160) mało miejsca dla salonu; wypoczynek niewielkich rozmiarów maksymalnie 250 cm
proponuję zastosowanie sufitu podwieszanego nad powierzchnią kuchni z wpuszczanymi oprawami świetlnymi (tzw. oczka).
KONCEPCJA A
KONCEPCJA B
W trakcie spotkania przedyskutowaliśmy różne dostępne na rynku rozwiązania funkcjonane, w poszukiwaniu optymalnego kompromisu między możliwie dużą ilością szafek kryjących rzadziej używane sprzęty vs możliwie dużą ilością wolnego blatu.
Finalnie powstały dwie alternatywne koncepcje - niewyczerpujące co prawda wszystkich możliwości, o których rozmawialiśmy - dające jednak parze właściwe wyobrażenie o tym, jakie realnie możliwości kryją się w ograniczonym metrażu ich przestrzeni kuchennej.
Przedstawione poniżej wizualizacje mają charakter poglądowy - to oznacza, że nie uwzględniają żadnych realnych propozycji materiałów wykończeniowych (poziom koncepcyjny nie uwzględnia ich planowania), a jedynie sugestie możliwych kombinacji fakturalno-kolorystycznych.