Przykład 1
MIESZKANIE MARTY I RAFAŁA
MIESZKANIE MARTY I RAFAŁA
______________ PROJEKT STANDARD _____________
Projekt ten dotyczył przebudowy części mieszkania - przebudowa ta polegająła na połączeniu salonu z kuchnią oraz wydzieleniu nowej sypialni z przestrzeni salonu. Salon w zastanej formie był wydłużonym pomieszczeniem łączącym w sobie funkcje salonu oraz sypialni. Charakteryzował go przede wszystkim podłużny układ oraz niekorzystne warunki oświetleniowe we wnętrzu, wynikające z północnej ekspozycji tego pomieszczenia oraz z takiego rozmieszczenia okien, które nie sprzyjało równomiernemu rozprowadzeniu światła dziennego w pomieszczeniu. Podstawową potrzebą stojącą za tym projektem była potrzeba uczynienia tego pomieszczenia bardziej funkcjonalnym; nadanie mu takiego kształtu, by lepiej współgrało z funkcjonalnymi potrzebami domowników. Wyjątkową specyfiką tego projektu było to, że Marta, będąc fizjoterapeutką, przyjmowała pacjentów w swoim mieszkaniu, w pomieszczeniu obok. A ponieważ para planowała otwarcie salonu na kuchnię i przedpokój, potrzebowali więc jednocześnie z ogólnym otwarciem przestrzeni, oddzielić swoją strefę wypoczyku (strefę prywatną) od tej przestrzeni swojego domu, która od czasu do czasu przyjmowała cechy przestrzeni półprywatnej.
Kuchnia, którą planowali połączyć z salonem w zastanym układzie przynależała do strefy półprywatnej - była otwarta na przedpokój i łatwo dostępna dla wzroku pacjentów Marty. Wyburzenie ściany działowej między kuchnią a salonem niestety udostępniłoby też salon dla oczu pacjentów Marty. Para potrzebowała więc znaleźć złoty środek pomiędzy swoją potrzebą otwartej przestrzeni (która dyktowała im wyburzenie ściany miedzy kuchnią a salonem) a potrzebą ochrony swojej prywatności.
Kolejnym punktem programu była potrzeba wydzielenia sypialni, która stałaby się strefą intymną dla pary - niedostępną nie tylko dla pacjentów Marty, ale też dla przyjaciół i znajomych, których chcieliby czasem ugościć w salonie. Z wydzieleniem sypialni wiązały sie dwa problemy:
- powierzchnia sypialni odbierała przestrzeń salonu, a parze przecież zależało na maksymalnym otwarciu tej przestrzeni.
- w przestrzeni, gdzie miała znaleźć się wydzielona sypialnia znajdowała sięduża część okien, z których płynęło do salonu, kuchni i przedpokoju światło dzienne - tak bardzo potrzebne dla uzyskania pożądanego efektu optycznego otwarcia przestrzeni. Zamknięcie sypialni miało więc skutkować odcięciem dostępu do światła dziennego.
- parze zależało również na takim ustawieniu łóżka, by było ono dostępne z obu stron.
Kluczowe dla zorganizowania nowego planu funkcjonalnego mieszkania okazało się usytuowanie nowej scianki działowej między salonem a nową sypialnią - została zlokalizowana możliwie blisko łóżka. Oprócz tego ustaliliśmy, że drzwi do sypialni będą szklane - ze szkła mlecznego, które przepuszcza światło, ale jednocześnie chroni intymność sypialni przed wzrokiem gości - a także, że drzwi będą podwojone. Rozwiązanie to pozwoliło na możliwie maksymalne rozszerzenie przestrzeni salonu, przy jednoczesnym ocaleniu drogi dla swiatła, a także zapewniło wygodne usytuowanie łóżka, wraz z rozsądnym zorganizowaniem komunikacji wokół niego.
W trakcie pracy nad projektem powstały dwa rozwiązania funkcjonalne dla projektowanego fragment mieszkania - prezentowane poniżej. Na tym etapie zakończyliśmy współpracę - doborem materiałów wykończeniowych, barw i mebli Marta i Rafał zajęli się już samodzielnie.
UKŁAD NR 1:
UKŁAD NR 2:
ZDJĘCIA W TRAKCIE REALIZACJI
dzięki uprzejmości Właścicieli